Podsumowanie sezonu 2010

//Podsumowanie sezonu 2010

Podsumowanie sezonu 2010

podsumowanie-sezonu-2010

Nasz klub w kończącym się właśnie sezonie odniósł największe sukcesy w swojej kilkuletniej historii. Pierwsze starty mieliśmy już w styczniu. Spróbowaliśmy swoich sił na mistrzostwach Polski w kolarstwie przełajowym. Jednak poza jak zawsze świetnie przygotowanym do tej odmiany kolarstwa Andrzejem Michniakiem (9 miejsce w gronie elity) żaden z naszych młodych zawodnikow nie zaliczy tego występu do udanych. Jak się jednak okazało były to złe dobrego początki.

Sezon MTB zaczął się od kwietniowego zwycięstwa Konrada Gorzelaka na pierwszej eliminacji olimpiady młodzieży MTB w Leżajsku (zawody dla juniora młodszego), ósme miejsce Małgosi Mazurek na tych zawodach zagwarantowało już na tym etapie obojgu udział w finale OOM w sierpniu w Zielonej Górze.

Sezon jednak w pełni rozpoczął się wyścigami w Jeleniej Górze (MajaRace) i w Bielawie (pierwsza edycja Vacansoleil Grand Prix MTB). W obu zawodach Konrad Gorzelak zajmował drugie miejsca, nasz najzdolniejszy junior Karol Michalski zajmował 5 miejsca, młodzieżowcy pomału przebijali się do pierwszej dziesiątki.

12 czerwca kolejna edycja Vacansoleil Grand Prix MTB w Olsztynie była zapowiedzią, że będzie już tylko lepiej. Przegrany o włos finisz Konrada Gorzelaka i podium o sekundy Tomasza Szali i Karola Michalskiego świadczyły o rosnącej formie zawodników. W zawodach na lotnisku w Olsztynie bardzo ładnie zaprezentował się nasz junior Jan Grodowski zajmując 6 miejsce a po długiej przerwie spowodowanej kontuzją kolana do ścigania w gronie juniorów powrócił Maciej Jeziorski zajmując 11 miejsce.

I w końcu nadeszła edycja w Nałęczowie 4 lipca. Konrad zasłużenie wygrywa, Karol zajmuje drugie miejsce, Małgosia Mazurek trzecie w gronie juniorek młodszych. Zwycięstwo i trzy osoby na podium z WKK, tego jeszcze nie doświadczaliśmy w krótkiej historii naszego klubu.

Zawodnicy wyjeżdżają w góry. Podczas zgrupowania uczestniczą w górskich mistrzostwach Polski na szosie. Bardzo ładnie prezentują się juniorzy młodsi: Wojtek Kietliński zajmuje 15 a Konrad Gorzelak 17 miejsce. Obaj parę dni później z powodzeniem biorą udział w międzynarodowym, czteroetapowym wyścigu szosowym dookoła Mazowsza, w którym  Wojtek zajmuje 6 a Konrad Gorzelak 9 miejsce w klasyfikacji końcowej.

Później były pechowe mistrzostwa Polski MTB XC. W dniu najważniejszych zawodów nastąpiło załamanie pogody, temperatura spadła o blisko 20 stopni i zaczął lać deszcz. W tych warunkach nasi zawodnicy nie poradzili sobie, tak dobrze jak wskazywały na to wyniki przed i jak się potem okazało również po mistrzostwach. Karol Michalski był dopiero 5, Maciek Jeziorski 11, Asia Kur 15. Piotr Skarżyński miał defekt, zupełnie pogubili się Tomasz Szala i Janek Grodowski.

Jednak co się odwlecze to nie uciecze. Finał OOM MTB (mistrzostwa Polski juniora młodszego) były spełnieniem naszych marzeń. Zwycięstwo Konrada Gorzelaka w pięknym stylu, niepozostawiającym jakichkolwiek wątpliwości kto jest najlepszy w Polsce długo zapadnie nam w pamięci. Punkcik dołożony za 15 miejsce Gosi Mazurek i w sumie nasz klub zajął 2 miejsce na całej olimpiadzie młodzieży MTB. Wielki, historyczny sukces.

W międzyczasie startujemy w mistrzostwach Małopolski XC. Nasi juniorzy nokautują konkurencję wygrywając z blisko pięciominutową przewagą. Pierwszy jest Karol Michalski, drugi powracający już do pełni formy Maciek Jeziorski. Dzień później Karol wygrywa Mazovię MTB Marathon w Skarżysku Kamiennej (edycja górska) na dystansie mega open, Ola Milczarek wygrywa na dystansie fit open, Łukasz Wojda wygrywa na dystansie hobby open. Czujemy się dowartościowani.

Wyjeżdżając na zgrupowanie w sierpniu przygotowujemy się do dwóch finałowych edycji Vacansoleil Grand Prix MTB  i do międzywojewódzkich mistrzostw młodzików MTB. Start w Białymstoku przy zdecydowanie już jesiennej aurze wypada po naszej myśli. Zdecydowanie wygrywa Konrad Gorzelak zapewniając sobie tryumf w całym cyklu, Karol Michalski zajmuje 2 miejsce i uzyskuje nadzieje również na takie miejsce w klasyfikacji końcowej, Maciek Jeziorski zajmuje 4 miejsce, Piotr Skarżyński 6. Dzień później na naszej warszawskiej Kopie Cwila rozgrywane są międzywojewódzkie mistrzostwa młodzików (to najważniejsza impreza MTB dla 13-14latków dla których nie ma jeszcze imprezy ogólnopolskiej o randze mistrzowskiej). Tutaj nie mogło być inaczej, wygrywa nasz zawodnik, pierwszoroczny młodzik Łukasz Wojda, drużynowo wypadamy najlepiej.

Zostaje nam finał Vacansoleil Grand Prix MTB w Szczawnie Zdroju. Konrad już nie musi startować, ale zachęcony wyjątkowo ciekawą trasą decyduje się na start. Prowadzi przez zdecydowaną część wyścigu, w końcówce po drobnym defekcie odpuszcza i kończy zawody na 3 miejscu jako tryumfator całego cyklu. Karol Michalski jeżdżący z wyścigu na wyścig coraz szybciej zajmuje 2 miejsce wygrywając zdecydowanie z Frantiskiem Lami ze Słowacji, 25 zawodnikiem mistrzostw Świata z przed tygodnia. Sukces ten gwarantuje mu drugie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu. Na piątym miejscu na edycji i szóstym w klasyfikacji generalnej zawody kończy Maciej Jeziorski. W klasyfikacji końcowej junior Jan Grodowski zajmuje 9 miejsce, młodzieżowiec Piotr Skarżyński 5 miejsce, młodzieżowiec Tomasz Szala 9 miejsce. Takimi wynikami w poprzednich latach nie mogliśmy się pochwalić. Suma punktów uzyskanych przez naszych zawodników w pucharze Polski lokuje nas na drugim miejscu za zawodową grupą JBG! Tylko, że my zawodową grupą nie jesteśmy.

Na tym nie koniec. Warszawski Klub Kolarski, w sezonie 2010, był widoczny także na trasach licznie organizowanych maratonów MTB. Naszym głównym celem były wyścigi Powerade Suzuki MTB Marathon i klasyfikacja drużynowa dystansu MEGA. Sezon rozpoczął się już w kwietniu, maratonem w Dolsku. Po pierwszej edycji zajmowaliśmy dopiero 11 pozycję, co nie było zgodne z naszymi przedsezonowymi oczekiwaniami, ale bardzo skutecznie zmotywowało nas do odrabiania strat. Z każdym wyścigiem poprawialiśmy naszą lokatę, a najlepsze wyniki osiągaliśmy kiedy trasy usytuowane były w prawdziwych górach i w ciężkich warunkach. Drużynowe zwycięstwo odnieśliśmy na wyścigach w : Krynicy-Zdrój, Krakowie i Istebnej. Ostatecznie udało się nam wywalczyć trzecie miejsce.

W ślad za sukcesami drużynowymi podążały indywidualne. Prawie każdy z naszych zawodników, w przekroju całego sezonu, był dekorowany w najmocniejszych kategoriach męskich : M1, M2 i M3. W klasyfikacji generalnej Kuba Perzyna zajął 5 miejsce w M2, Andrzej Widziewicz również był 5 w M3.

W okresie wakacyjnym, w trzyosobowym składzie, udaliśmy się na pierwszy etapowy wyścig szosowy dla amatorów- Look Road Trophy. Trzy etapy, rozgrywane na stromych beskidzkich szosach były doskonałą okazją do mocnego treningu, wspólnej jazdy z polskimi zawodowcami (m.in. Sylwester Szmyd i Marek Rutkiewicz) oraz sprawdzenia swoich możliwości w innej dyscyplinie kolarskiej, jaką jest szosa. Test wypadł dla nas znakomicie. Dobra drużynowa jazda zaowocowała dwoma zwycięstwami etapowymi i zwycięstwem w GC Kuby Perzyny i drugim miejscem Andrzeja Widziewicza w M3. Swoją cegiełkę dorzuciła Paweł Król, co dało nam drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Przez cały sezon, kiedy tylko pozwalały na to terminy w napiętym kolarskim kalendarzu, startowaliśmy także w organizowanych na Mazowszu maratonach MTB. Najczęściej odwiedzaliśmy nowopowstały cykl Legia MTB Maraton i Mazovia MTB Marathon. Wszystkie nasze występy w tych wyścigach niosły ze sobą sukcesy. Często nadawaliśmy ton rywalizacji i odnosiliśmy zwycięstwa takie jak np. zwycięstwo Open Karola Michalskiego w Skarżysku-Kamiennej na Mazovii lub zwycięstwo Open Tomasza Szali W Laskach na Legia Maraton. Także w klasyfikacjach generalnych, na które się nie nastawialiśmy, odnotowaliśmy kilka znaczących sukcesów m.in. zwycięstwo w kategorii M1 Janka Grodowskiego (Legia) i Mateusza Makowskiego (Mazovia) oraz drużynowe zwycięstwo w Legia MTB Maraton .

Po sezonie 2010 nasze ambicje jeszcze wzrosły. Już teraz rozpoczynamy przygotowania do roku 2011, w którym mamy zamiar odnosić jeszcze większe sukcesy. Rozpoczynamy treningi, ale także poszukujemy osób i firm, które mogłyby nas wesprzeć. Powoli krystalizuje się także skład, w którym występować będziemy w przyszłym roku. Po przerwie w roku maturalnym, do mocnego ścigania powróci na pewno Michał Przetakiewicz, zwycięzca PP w maratonach z 2009 roku. Częściej na maratonach będą występować także starsi zawodnicy, którzy do tej pory skupiali się przede wszystkim na wyścigach XC. Do klubu dołączają bardzo zdolni juniorzy młodsi. W 2011 roku klub będzie organizatorem finału OOM MTB, to będzie wielkie wydarzenie. Zapraszamy do współpracy i do zobaczenia na trasach w sezonie 2011!

Dziękujemy naszym Sponsorom: Rodzicom i Rodzinom, Biurowi Sportu M. St. Warszawy, Dzielnicy Ursynów i Wawer, sieci AIRBIKE i sieci Strefa Mocy.

2013-06-24T09:23:58+00:00 Październik 28th, 2010|wkk|