O nas

O nas 2017-06-02T10:05:44+00:00

Warszawski Klub Kolarski to największy w Polsce klub MTB szkolący dzieci i młodzież.

Jesteśmy jednym z największych i najlepszych młodzieżowych klubów kolarskich w Polsce. Specjalizujemy się w kolarstwie górskim w olimpijskiej dyscyplinie cross country. Nasi zawodnicy trenują także kolarstwo szosowe, przełajowe, torowe, bmx  i gravity.

Do wychowanków WKK  należą liczni medaliści Mistrzostw Polski oraz członkowie Kadry Narodowej.  Są to między innymi: Anna Gdańska, Klaudia Czabok, Albert Karolonek, Andrzej Michniak, Miłosz Ośko.  W 2016 roku w klasyfikacji klubowej zajęliśmy 2 miejsce w Pucharze Polski MTB XC, w tym samym roku  na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży wygraliśmy klasyfikację drużynową.

WKK jest obecny na wszystkich najważniejszych w Polsce zawodach kolarskich. W sezonie wyjeżdżamy co weekend na jedną, dwie, a nawet trzy imprezy. Z wielu kolarze WKK przywożą medale. Nasi podopieczni startują też poza Polską – uczestniczyli w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy MTB, oraz regularnie ścigają się w Pucharze Czech MTB. Sukcesy odnosimy nie tylko w kolarstwie górskim, ale również na szosie, w przełajach, a zdarza się że i na BMX-ach, czy na torze.

Do WKK należy dziś ponad 150 osób. Najmłodszy zawodnik ma 6 lat. (Od 2015 roku działa w klubie sekcja Wentylki dla  dzieci 6-8 letnich). W sumie w tygodniu odbywa się ok.20 treningów w kilku częściach Warszawy.

Podopiecznymi WKK opiekuje się sztab doświadczonych trenerów. Współpracujemy również z psychologiem sportowym Andrzejem Michniakiem, dietetykiem Łukaszem Jaśkiewiczem oraz fizjoterapeutą Tomaszem Sołowińskim.

Jesteśmy stowarzyszeniem kultury fizycznej zarejestrowanym w krajowym rejestrze sądowym (mamy osobowość prawną oraz licencję klubu kolarskiego).

Statut Stowarzyszenia

Historia

Klub powstał w 2002 roku z inicjatywy świeżo upieczonych absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego: Błażeja Maresza i Andrzeja Michniaka. Obaj podczas studiów ścigali się w zawodach MTB, reprezentując barwy AZS UW. Chcieli dalej rozwijać swoją pasję i zarażać nią innych.  WKK od początku opiekował się uzdolnioną kolarsko młodzieżą. Już w pierwszym roku  działalności WKK jego podopieczny Marcin Kobiałka zajął czwarte miejsce w mistrzostwach kraju. W 2004 roku WKK po raz pierwszy zorganizował Puchar Mazowsza MTB, który odbywa się rokrocznie do dziś.  Zawodnicy z całego kraju przyjeżdżają pościgać się na trasach XC na Mazowszu. W 2007 roku prezes WKK, Błażej Maresz zawodowo poświęcił się w 100% prowadzeniu klubu. Z grupy znajomych, którzy wspólnie wyjeżdżają na zgrupowania i zawody WKK przeistoczyło się w instytucję szkolącą młodych kolarzy. Pojawiły się nowe projekty, m.in. Akademia WKK XC, a także regularne zajęcia sekcji kolarskich w różnych częściach  Warszawy.

Nie trzeba było długo czekać na pierwsze sukcesy. W 2010 roku Konrad Gorzelak wygrał mistrzostwo kraju w kategorii  junior młodszy, a jego starsi koledzy juniorzy stanowili trzon kadry juniorskiej w Polsce (m.in. Maciej Jeziorski). W 2014 roku po tytuł najlepszej juniorki młodszej sięgnęła Aleksandra Klimczak. Rok później srebrny medal w tej samej kategorii wiekowej wywalczyła Anna Gdańska, która dorzuciła jeszcze brąz w górskich mistrzostwach Polski na szosie. Wicemistrzostwo juniorek wywalczyła wówczas Klaudia Czabok. W tym samym roku mistrzostwo w kolarstwie przełajowym zdobył Andrzej Michniak, a juniorka Antonina Białek wywalczyła złoto w maratonie. Do worka medali dorzucili się jeszcze Krzysztof Łukasik (srebro w u23 w maratonie MTB) i Urszula Mendys (3 medale w bmx racingu). W 2016 roku mistrzostwo kraju juniorek młodszych MTB zdobyła Anna Gdańska. Antonina Białek oraz Albert Karolonek zdobyli po brązowym medalu w maratonie MTB. Ciąg dalszy z pewnością nastąpi.

Nasze projekty

WKK zajmuje się nie tylko szkoleniem młodzieży. Angażujemy się także w projekty na rzecz rozwoju kolarstwa na Mazowszu i w Polsce. Są to:

Jesteśmy też organizatorem imprez kolarskich:

Mistrzostwa Polski MTB  2017 – współorganizujemy poprzez wytyczenie i przygotowanie trasy zawodów, głównym organizatorem jest Polandbike Marathon.