O nas

Warszawski Klub Kolarski to największy w Polsce klub MTB szkolący dzieci i młodzież.

Jesteśmy jednym z największych i najlepszych młodzieżowych klubów kolarskich w Polsce. Specjalizujemy się w kolarstwie górskim w olimpijskiej dyscyplinie cross country. Nasi zawodnicy trenują także kolarstwo szosowe, przełajowe oraz torowe.

Do wychowanków WKK należą liczni medaliści Mistrzostw Polski oraz członkowie Kadry Narodowej. Są to między innymi: Matylda Szczecińska, Karol Ostaszewski, Klaudia Czabok, Antonina Białek, Mateusz Gajdulewicz, Michał Pomorski, Piotr Kryński i inni. Kilkukrotnie wygraliśmy drużynową klasyfikację Pucharu Polski oraz jednokrotnie klasyfikację przełajowych Mistrzostw Polski 2021. 

WKK jest obecny na wszystkich najważniejszych w Polsce zawodach kolarskich. W sezonie wyjeżdżamy co weekend na jedną, dwie, a nawet trzy imprezy. Z wielu kolarze WKK przywożą medale. Nasi podopieczni startują też poza Polską – uczestniczyli w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy MTB, regularnie ścigają się na edycjach Pucharu Czech, a także są powoływani na Mistrzostwa Europy, Świata oraz międzynarodowe, etapowe wyścigi szosowe. Sukcesy odnosimy nie tylko w kolarstwie górskim, ale również na szosie, w przełajach, a zdarza się, że również na torze. 

Do WKK należy dziś ponad 250 osób. Najmłodszy zawodnik ma 6 lat. (Od 2015 roku działa w klubie sekcja Wentylki dla dzieci 6-8 letnich). W sumie w tygodniu odbywa się około 25 treningów w kilku częściach Warszawy, a także we Wrocławiu. 

Corocznie organizujemy kilkanaście zgrupowań krajowych oraz zagranicznych dla naszych zawodników. 

Podopiecznymi WKK opiekuje się sztab doświadczonych trenerów. Współpracujemy również z psychologiem sportowym Andrzejem Michniakiem, fizjoterapeutą Tomaszem Sołowińskim i dietetykami.

Jesteśmy stowarzyszeniem kultury fizycznej zarejestrowanym w krajowym rejestrze sądowym (mamy osobowość prawną oraz licencję klubu kolarskiego, a także jesteśmy organizacją pożytku publicznego).

STATUT STOWARZYSZENIA

Historia

Klub powstał w 2002 roku z inicjatywy świeżo upieczonych absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego: Błażeja Maresza i Andrzeja Michniaka. Obaj podczas studiów ścigali się w zawodach MTB, reprezentując barwy AZS UW. Chcieli dalej rozwijać swoją pasję i zarażać nią innych. WKK od początku opiekował się uzdolnioną kolarsko młodzieżą. Już w pierwszym roku  działalności WKK jego podopieczny Marcin Kobiałka zajął czwarte miejsce w mistrzostwach kraju. W 2004 roku WKK po raz pierwszy zorganizował Puchar Mazowsza MTB, który odbywa się rokrocznie do dziś.  Zawodnicy z całego kraju przyjeżdżają ścigać się na trasach XC na Mazowszu. W 2007 roku prezes WKK, Błażej Maresz zawodowo poświęcił się w 100% prowadzeniu klubu. Z grupy znajomych, którzy wspólnie wyjeżdżają na zgrupowania i zawody, WKK przeistoczyło się w instytucję szkolącą młodych kolarzy. Pojawiły się nowe projekty, m.in. Akademia WKK XC, a także regularne zajęcia sekcji kolarskich w różnych częściach  Warszawy.

Nie trzeba było długo czekać na pierwsze sukcesy. W 2010 roku Konrad Gorzelak wygrał mistrzostwo kraju w kategorii  junior młodszy, a jego starsi koledzy juniorzy stanowili trzon kadry juniorskiej w Polsce (m.in. Maciej Jeziorski). W 2014 roku po tytuł najlepszej juniorki młodszej sięgnęła Aleksandra Klimczak. Rok później srebrny medal w tej samej kategorii wiekowej wywalczyła Anna Gdańska, która dorzuciła jeszcze brąz w górskich mistrzostwach Polski na szosie, a rok później wywalczyła koszulkę Mistrzyni Polski MTB. 

W 2017 roku sukcesy rozkręciły się na dobre. Matylda Szczecińska zdobyła złoty medal OOM w kolarstwie górskim. Rok później zdobyliśmy dwie koszulki Mistrza Polski juniorów młodszych (Miłosz Ośko, Matylda Szczecińska), a także złoty medal w klasyfikacji drużynowej. Dominik Górak zwyciężył w Górskich Mistrzostwach Polski na szosie w 2018 oraz 2019 roku. Rok później jego wynik powtórzył Mateusz Gajdulewicz, a brązowy medal dołożył Michał Pomorski. W jeździe indywidualnej na czas Mistrzostw Polski w 2018 zwyciężył Dominik Górak, a w 2020 drugie miejsce zajął Mateusz Gajdulewicz.

W samych Mistrzostwach Polski MTB w 2020 roku zdobyliśmy 7 medali, w tym dwie koszulki mistrzowskie (Klaudia Czabok, Iwo Pacałowski). W latach 2018-2020 zdobyliśmy cztery medale MP w sztafecie drużynowej MTB. Antonina Białek została Mistrzynią Polski w Maratonie MTB. Ponadto nasza młodzież wywalczyła kilkadziesiąt medali Mistrzostw Polski Szkółek Kolarskich. 

W sezonie 2020 trzech naszych zawodników wzięło udział w zgrupowaniu kadry narodowej połączonym z wyjazdem na Puchar Świata, Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata MTB XC. 

Ciąg dalszy z pewnością nastąpi. 


Nasze projekty

WKK zajmuje się nie tylko szkoleniem młodzieży. Angażujemy się także w projekty na rzecz rozwoju kolarstwa na Mazowszu i w Polsce. Są to:

Jesteśmy też organizatorem imprez kolarskich:

Mistrzostwa Polski MTB  2017 – poprzez wytyczenie i przygotowanie trasy zawodów, głównym organizatorem jest Polandbike Marathon.


Finansowanie

Utrzymujemy się z kilku różnych źródeł. Najważniejsze z nich to dotacje z Miasta Stołecznego Warszawy oraz Gminy Ursynów. Ponadto nasi podopieczni płacą składki członkowskie w wysokości 150 pln miesięcznie. Część środków pochodzi z 1%, czyli odliczenia od podatku na rzecz instytucji pożytku publicznego. Otrzymujemy także darowizny od prywatnych sponsorów.


Dane Kontaktowe

Warszawski Klub Kolarski

ul. Gutta 2/6
02-777 Warszawa
tel. 600 452 865
e-mail: bmaresz@o2.pl

nr rachunku: 56 2130 0004 2001 0449 4100 0001

Dołącz do nas