Warszawski Klub Kolarski to największy w Polsce klub MTB szkolący dzieci i młodzież.

Jesteśmy jednym z największych i najlepszych młodzieżowych klubów kolarskich w Polsce. Specjalizujemy się w kolarstwie górskim w olimpijskiej dyscyplinie cross country. Nasi zawodnicy trenują także kolarstwo szosowe, przełajowe oraz torowe.

 

Misja Warszawskiego Klubu Kolarskiego:


Wychowywanie dzieci i młodzieży poprzez kolarstwo (treningi, obozy, zawody)

 

Wizja Warszawskiego Klubu Kolarskiego:


Profesjonalnie funkcjonujący, najlepszy i najliczniejszy kolarski klub młodzieżowy w Polsce, startujący zarówno w MTB jak i na szosie

 

Do wychowanków WKK należą liczni medaliści Mistrzostw Polski oraz członkowie Kadry Narodowej. Są to między innymi: Klaudia Czabok, Antonina Białek, Piotr Kryński, Mateusz Szyszko, Konrad Czabok, Paweł Garczyk, Alicja Matuła, Maciej Jarosławski i inni. Kilkukrotnie wygraliśmy drużynową klasyfikację Pucharu Polski MTB oraz dwukrotnie klasyfikację przełajowych Mistrzostw Polski w 2021 i 2022 roku.

WKK jest obecny na wszystkich najważniejszych w Polsce zawodach kolarskich. W sezonie wyjeżdżamy co weekend na jedną, dwie, a nawet trzy imprezy. Z wielu kolarze WKK przywożą medale. Nasi podopieczni startują też poza Polską – uczestniczyli w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy MTB, regularnie ścigają się na edycjach Pucharu Czech, a także są powoływani na Mistrzostwa Europy, Świata oraz międzynarodowe, etapowe wyścigi szosowe. Sukcesy odnosimy nie tylko w kolarstwie górskim, ale również na szosie, w przełajach, a zdarza się, że również na torze. 

Do WKK należy dziś ponad 200 osób. Najmłodszy zawodnik ma 4 lata (od 2022 roku w klubie działa sekcja przedszkolaków). W sumie w tygodniu odbywa się około 25 treningów w kilku częściach Warszawy i jej okolicach.

Corocznie organizujemy kilkanaście zgrupowań krajowych oraz zagranicznych dla naszych zawodników. 

Podopiecznymi WKK opiekuje się sztab doświadczonych trenerów. Współpracujemy również z psychologiem sportowym Andrzejem Michniakiem, fizjoterapeutą Tomaszem Sołowińskim i dietetykami.

Jesteśmy stowarzyszeniem kultury fizycznej zarejestrowanym w krajowym rejestrze sądowym (mamy osobowość prawną oraz licencję klubu kolarskiego, a także jesteśmy organizacją pożytku publicznego).

STATUT STOWARZYSZENIA

Historia

Klub powstał w 2002 roku z inicjatywy świeżo upieczonych absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego: Błażeja Maresza i Andrzeja Michniaka. Obaj podczas studiów ścigali się w zawodach MTB, reprezentując barwy AZS UW. Chcieli dalej rozwijać swoją pasję i zarażać nią innych. WKK od początku opiekował się uzdolnioną kolarsko młodzieżą. Już w pierwszym roku działalności WKK, jego podopieczny Marcin Kobiałka zajął czwarte miejsce w mistrzostwach kraju. W 2004 roku WKK po raz pierwszy zorganizował Puchar Mazowsza MTB, który odbywa się rokrocznie do dziś.  Zawodnicy z całego kraju przyjeżdżają ścigać się na trasach XC na Mazowszu. W 2007 roku prezes WKK, Błażej Maresz zawodowo poświęcił się w stu procentach prowadzeniu klubu. Z grupy znajomych, którzy wspólnie wyjeżdżają na zgrupowania i zawody, WKK przeistoczyło się w instytucję szkolącą młodych kolarzy. Pojawiły się nowe projekty, m.in. Akademia WKK XC, a także regularne zajęcia sekcji kolarskich w różnych częściach Warszawy.

Nie trzeba było długo czekać na pierwsze sukcesy. W 2010 roku Konrad Gorzelak wygrał mistrzostwo kraju w kategorii  junior młodszy, a jego starsi koledzy stanowili trzon kadry juniorskiej w Polsce (m.in. Maciej Jeziorski). W 2014 roku po tytuł najlepszej juniorki młodszej sięgnęła Aleksandra Klimczak. Rok później srebrny medal w tej samej kategorii wiekowej wywalczyła Anna Gdańska, która dorzuciła jeszcze brąz w górskich mistrzostwach Polski na szosie, a rok później wywalczyła koszulkę Mistrzyni Polski MTB. 

W 2017 roku sukcesy rozkręciły się na dobre. Matylda Szczecińska zdobyła złoty medal OOM w kolarstwie górskim. Rok później wywalczyliśmy dwie koszulki Mistrza Polski juniorów młodszych (Miłosz Ośko, Matylda Szczecińska), a także złoty medal w klasyfikacji drużynowej. Dominik Górak zwyciężył w Górskich Mistrzostwach Polski na szosie w 2018 oraz 2019 roku. Rok później jego wynik powtórzył Mateusz Gajdulewicz, a brązowy medal dołożył Michał Pomorski. W jeździe indywidualnej na czas Mistrzostw Polski w 2018 zwyciężył Dominik Górak, a w 2020 drugie miejsce zajął Mateusz Gajdulewicz.

W samych Mistrzostwach Polski MTB w 2020 roku zdobyliśmy 7 medali, w tym dwie koszulki mistrzowskie (Klaudia Czabok, Iwo Pacałowski). W latach 2018-2020 zdobyliśmy cztery medale MP w sztafecie drużynowej MTB. Antonina Białek została Mistrzynią Polski w Maratonie MTB. Ponadto nasza młodzież wywalczyła kilkadziesiąt medali Mistrzostw Polski Szkółek Kolarskich. W sezonie 2020 trzech naszych zawodników wzięło udział w zgrupowaniu kadry narodowej połączonym z wyjazdem na Puchar Świata, Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata MTB XC. 

Rok 2021 rozpoczęliśmy od zdobycia dwóch medali na przełajowych Mistrzostwach Polski we Włoszakowicach (brąz Antoniny Białek i złoto Hanny Mazurkiewicz). Mateusz Gajdulewicz został Mistrzem Polski w juniorów w jeździe indywidualnej na czas, a Michał Pomorski zdobył srebro w wyścigu ze startu wspólnego. Hania Mazurkiewicz zakończyła Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży na szosie z koszulką Mistrzyni Polski w czasówce. Z rozgrywanych w Boguszowie-Gorcach Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim przywieźliśmy siedem medali, w tym jeden złoty – Matyldy Szczecińskiej. Podczas Górskich Szosowych Mistrzostw Polski najlepszym juniorem okazał się Iwo Pacałowski, który wyprzedził drugiego Mateusza Gajdulewicza. Na koniec sezonu Karol Ostaszewski stanął na najniższym stopniu podium w elicie mężczyzn podczas Mistrzostw Polski XCC, a młodzież zdobyła liczne osiągnięcia podczas Mistrzostw Polski Szkółek Kolarskich, zarówno w MTB, jak i na szosie oraz na torze. Rywalizowaliśmy także w Mistrzostwach Świata i Europy oraz licznych, zagranicznych wyścigach szosowych.

Miniony sezon 2022 otworzyły przełajowe Mistrzostwa Polski w Gościęcinie, gdzie Alicja Matuła została najlepszą juniorką, a Tosia Białek uzyskała srebro w elicie kobiet. W Boguszowie wygraliśmy Mistrzostwo Polski w sztafecie drużynowej oraz brąz w sztafecie mieszanej młodzików, dodatkowo zdobywając trzy medale indywidualne (Klaudia Czabok, Piotr Kryński, Mateusz Szyszko). Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży MTB Alicja Matuła i Maciej Jarosławski stanęli na najwyższym stopniu podium, a trzecia była Hanna Mazurkiewicz. Alicja wzięła także udział w OOM na szosie, gdzie zajęła trzecie miejsce w jeździe indywidualnej na czas. We wrześniu w Bardzie odbyły się Mistrzostwa Polski w maratonie MTB, a w kategorii orlików wygrał Paweł Garczyk, który stanął na podium z trzecim Konradem Czabokiem. W międzyczasie rozegrane zostały Gravelowe Mistrzostwa Polski, z których Leonard Granica i Mikołaj Wyszkowski wrócili do domu z brązowymi krążkami. Po drodze odbyły się również Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich MTB, na szosie oraz na torze, które zakończyliśmy z kilkunastoma biało-czerwonymi koszulkami. W październiku startowaliśmy w Drużynowych Mistrzostwach Polski na szosie, a nasza sztafeta (Mikołaj Langer, Maciej Sorbian, Leonard Granica i Stefan Mandes) zajęła trzecią lokatę w gronie juniorów młodszych. Na tym nie zakończyły się szosowe sukcesy, bowiem w Górskich Mistrzostwach Polski wywalczyliśmy dwa trzecie miejsca wśród kobiet (Tosia Białek, Alicja Matuła) oraz pierwsze miejsce wśród mężczyzn (Mikołaj Langer). Ponadto nasi zawodnicy zwyciężyli w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików MTB, a liczni reprezentanci WKK rywalizowali w biało-czerwonych strojach na Mistrzostwach Europy oraz Świata. 

W tegorocznym sezonie 2023 mamy już za sobą Mistrzostwa Polski CX w Zielonej Górze, na których Alicja Matuła zdobyła brązowy medal w stawce juniorek. 

Ciąg dalszy nastąpi! 

Nasze projekty

WKK zajmuje się nie tylko szkoleniem młodzieży. Angażujemy się także w projekty na rzecz rozwoju kolarstwa na Mazowszu i w Polsce. Są to:

Jesteśmy też organizatorem imprez kolarskich:

Finansowanie

Utrzymujemy się z kilku różnych źródeł. Najważniejsze z nich to dotacje z Miasta Stołecznego Warszawy oraz Gminy Ursynów. Ponadto nasi podopieczni płacą składki członkowskie w wysokości 200 złotych miesięcznie. Część środków pochodzi z 1,5%, czyli odliczenia od podatku na rzecz instytucji pożytku publicznego. Otrzymujemy także darowizny od prywatnych sponsorów.

Dane Kontaktowe

Warszawski Klub Kolarski

ul. Gutta 2/6
02-777 Warszawa
tel. 600 452 865
e-mail: bmaresz@o2.pl

nr rachunku: 56 2130 0004 2001 0449 4100 0001

Dołącz do nas